לצאת מהאפלה אל האור- דיכאון אחרי לידה כהזמנה להתחדשות

אם את, חברתך ,שכנתך או בת משפחה שלך נקלעתן לחוויה של דיכאון אחרי לידה- הבינו שיש כאן סבל שניתן לשינוי והתחדשות. אתן, כאמא אדמה ,תמצאו את הדרך וגם תצאו נשכרות. תלמדו דרכי התחדשות על עצמכן שלא ידעתן על קיומם ותרגישו את הברכה, תרגישו את האיזון.

דיכאון אחרי לידה כהזמנה להתחדשות:

חג האורים עבר, החג האהוב עלי, החג שכל כך סמלי עבורי,  בחג זה יצאתי מאפלה לאור מספר פעמים וגם השנה.

הדלקתי נרות חנוכה והבטתי בהם עוד דקות ארוכות, חשבתי לעצמי:  כמה אש יכולה להיות הפכפה.

הלהבה שבנר מתפתלת ורוקדת ריקוד מעורר חושים, האש שבלהבה: מאירה, מחממת, מחזקת מלבבת , ובשניה היא יכולה להפוך את אורה ואת עורנו לחושך ,לכאב, לקור, אם לא ניזהר ונפעל על פי כלליה וחוקיה, לבטח ניפגע.

משפחתי נפגעה פעמיים על ידי אש.

הפגיעות היו בגוף, בנפש ובחומר. בפעם השניה הצלחתי לעצור את התפשטות האש ולכבות ברגע האחרון, זה קרה בחג החנוכה בשנת 2000 – נרות החג דלקו, השעווה החמה נזלה במהירות על השולחן עם חלק מהלהבה ובשניה הכל התלקח. באינסטיקינט ראשוני זרקתי מטלית בד רטובה על השולחן ולאחר מכן על החנוכיה עצמה. קרה לנו נס. ניצלנו. הבית לא נפגע.

להיכוות באש זה זו פציעה קשה ביותר מלווה בייסורי תופת ושיקום ארוך. הזמן בשיקום זה מאפשר לך לבחון ולשאול את עצמך שאלות עמוקות וחשובות. ובמקביל מזמין תהליך של התחדשות .

ביום ה' שעבר נסעתי לחגוג את יום ההולדת של אבי. עברתי דרך הכרמל. מכיוון שישבתי במושב האחורי יכולתי להביט על ההר שעלה בלהבות, כל כך עצוב.

בחג החנוכה, חג המדבר על ניסים ותשואות –שוב האש הפכה את אורה וגרמה להרס וחורבן, ולמרות כל התחושות הקשות עלינו לזכור את היכולת להתחדש, לקום למחרת בבוקר ולהתחיל מהתחלה וכך גם כוחו של הטבע.

מאמרים רבים מדגישים את הנזק של שריפות היער. לעומתם, יש המדברים על מה שהטבע יכול לעשות לאחר שנפל דבר.

אחת התוצאות הבולטות ביותר של שריפת חורש היא ריבוי מהיר של גיאופיטים (צמחי בצל ופקעת) פורחים – נרקיסים, רקפות, אירוסים, סחלבים ועוד – שהבצלים או הפקעות שלהם לא נפגעים. יש מינים עם מאגר זרעים בקרקע שלא נפגע, שיוצאים נשכרים מהמחסור בתחרות עם צמחים אחרים על המשאבים, וישנם אפילו מינים שמופיעים דווקא לאחר שריפה.

יש רבים הטוענים ששריפה היא חלק מהמערכת של האזור הים-תיכוני וכן הלאה. הגישה שלי אומרת שהטבע אכן חזק מכל דבר אחר ויעשה את שלו כך או כך ובהקשר לזאת גם הטבע שלנו כבני האדם ובייחוד כנשים.

אנו הנשים יודעות היטב מה היא התחדשות , אנו מתחדשות בכל חודש, מתחדשות בכל הריון ומתחדשות בכל לידה,

אנו מבינות את כוחו של הטבע והאפשרות לשחרר שליטה על מנת שנוכל להתחדש,

אנו מוכנות במבנה האישיות שלנו כנשים לשינויים שהחיים מביאים איתן בתקופות השונות,

אנו אמא אדמה!!!

חשבתם על המושג אמא אדמה ? מושג נקבי לחלוטין.

המונח אימא אדמה ל פי שפת נשים-מעגל  מרכז טנקה, מתוך אתר "דמיון מודרך, הילינג אנרגטי ) " זוהי רחם ענקית, המביאה אל המציאות שלנו את תמצית האנרגיה הנקבית והמהות הנשית , זו המשלימה את המהות הגברית והאנרגיה הזכרית, בסיסו של המעגל הוא האדמה וזו נותנת לכולנו בסיס שווה. אמא אדמה מאפשרת לכולנו, גם לחלשים שבתוכנו, את אותה הכלה ומתעלמת לחלוטין מאשליית שיוך כלשהו (מעמדי, היררכיה, עושר, כוח).

כדי להבין את המונח אמא אדמה, כדאי להבין את הקרבה של כל צורות החיים – העצים, האבנים, החיות.

בכולם יש את אותה מחזוריות. הבנת מעגל החיים היא הבנת התהליך של עיבור, לידה, צמיחה, מוות ולידה מחדש. זהו גלגל ריפוי גדול. אמא אדמה זה המקום שמכיל את כל אחד מהשלבים של התהליך, ומרפא את הפחד. ההקשבה לפעימות של אמא אדמה היא הלמידה מתי להילחם על החיים ומתי לוותר ולקבל את השינוי.

מתוך הבנה זו, ניתן ליצור יחסים של הקשבה ולמידה תוך כדי צעידה משותפת על פני הרחם הזו – אמא אדמה.
אמא אדמה מזכירה לנו שכל פעולה בחיינו היא קדושה כל עוד היא לא פוגעת בזולתנו. פעילותנו הגופנית לא פחותה בערכה מפעילות להתפתחותנו הרוחנית. לאהוב את גופנו, לכבד את נפשנו. עבודה כמו משחק כמו ריקוד מקודשים במידה שווה.

בליבה של אמא אדמה יוקדת אש. כאשר היא סובלת בתוכה היא נפתחת בעוצמה ובכאב עד שכל גופה רועד".

ולכן, אם את, חברתך ,שכנתך או בת משפחה שלך נקלעתן לחוויה של דיכאון אחרי לידההבינו שיש כאן סבל שניתן לשינוי והתחדשות.

אתן, כאמא אדמה ,תמצאו את הדרך וגם תצאו נשכרות. תלמדו דרכי התחדשות על עצמכן שלא ידעתן על קיומם ותרגישו את הברכה, תרגישו את האיזון.

אני למדתי את יכולת ההתחדשות דרך הכאב, הנתינה לאחרות ולאחר מכן דרך הפסיכודרמה -ההצגה –דרכה גיליתי את כישורי המשחק שבי– לא למדתי משחק אף פעם, לא הופעתי בתיאטרון חובבני , לא סדנה.. כלום ואיך שעליתי על הבמה בפעם הראשונה עם המונלוג ראיתי שהצלחתי לגעת באנשים, להעביר את המסר שלי, לעורר דברים חבויים , לעזור להשיל קליפות , לפתוח ערוץ לשיחה על הנושא , להרחיב את הידע ומתוך כך גם את ההבנה, לאפשר מקום לריפוי עצמי בי, בכל אחת שחווה את החוויה ובאלו שסובבים אותה.

תמיד יש מאגר זרעים בקרקע שלא נפגע ,וכמו שנאמר יש גם מינים שמופיעים דווקא לאחר שריפה , אמא אדמה מזמינה את כל אלו להתקיים,

ואני מזמינה אתכן להשמיע כאן את קולכן ולספר על הכאב, ההתחדשות, ההבנות, הלמידה וההכלה.

שלכן, תמר

קצת עליי

הי, אני תמר קלר שקדי, תושבת הצפון, נשואה לנאור ואמא.
הכל התחיל מהסיפור האישי שלי כאשר התמודדתי עם שני סבבים של סערת רגשות וקשיים רגשיים אחרי לידה שלישית או יותר מדויק ניתוח קיסרי שלישי. בזכות העזרה שקיבלתי מכל האנשים שסבבו אותי, זכיתי לחוויית החלמה ושיקום מבורכים. עם הזמן הלך וגבר הרצון לעזור לנשים ומשפחות נוספות כדי למנוע את הסבל הרב שאני עברתי ומזה 10 שנים שאני עוסקת בהעלאת מודעות, תמיכה והכוונה לנשים הריוניות, יולדות בני זוג ומשפחות אשר מתמודדות עם משבר רגשי או דיכאון בהריון ואחרי לידה.

בואי נהיה בקשר
הדרכת "הצעד הראשון"

הדרכת הצעד הראשון עכשיו שלך בחינם,
חשוב לי שתתחילי להרגיש טוב יותר כבר עכשיו

לפרטים נוספים

תמר ליוותה אותי בתקופה הכי קשה שחוויתי (אחרי שתי הפלות). הליווי שלה מסור, אכפתי, קשוב ועמוק, במהלכו גרמה לי להיפתח ולגעת בנקודות נוספות (ללא קשר ישיר להפלות, אך השפיעו על מצבי).אני מרגישה שבזכותה הצלחתי להתרומם מהמשבר ואפילו להעצים את עצמי. העצות והתובנות שלה תמיד איתי ולעזר בהמשך חיי! תודה לך וכיף לדעת שאת שם לתמוך כשצריך!

ג. כ ממשגב

תמר מקסימה, עוד פחות מ24 שעות מגיעה השנה החדשה ואיתה נפתחות דלתות חדשות.לפני שנסגרת דלת השנה הנוכחית אני רוצה להודות לך. להודות על הקשבה ותמיכה. על ייעוץ ורצון לעזור.  לא פגשתי אותך (עדיין) אבל דמותך מחזקת אותי מאוד. מאחלת שהשנה הבעל"ט תביא איתה רוחות טובות ובריאות.הסתכלות טובה ושמחה. רוגע ושלווה לגוף ולנפש.

ד.א   מחיפה

בואי נהיה בקשר

כל הזכויות שמורות ברכת אביה 2020