האם גם אתן מוכנות לשבור את קשר השתיקה? דיכאון אחרי לידה

כאשה שחוותה דיכאון אחרי לידה ויצאה מהמשבר, הרגשתי, למדתי והבנתי שה"חלל" החברתי והציבורי הקיים בארץ בשל קשר השתיקה בענין, ממש בלתי נסבל ומקומם . כל אלו הביאו אותי לפעולה ועשיה.

נשים יקרות,

שמי תמר קלר , בת 42 ואם לשלושה ילדים – 16 , 14 ו-8 .

לפני 8 שנים זה קרה, במקום, בזמן, במספר הלידה ובתנאים הכי לא צפויים- חוויתי דיכאון אחרי לידה.

כאשה שחוותה דיכאון אחרי לידה ויצאה מהמשבר, הרגשתי, למדתי והבנתי שה"חלל" החברתי והציבורי הקיים בארץ בשל  קשר השתיקה בענין, ממש בלתי נסבל ומקומם . כל אלו הביאו אותי לפעולה ועשיה.

לפני כ-6 שנים הצטרפתי לפרוייקט "אם לאם" – אמהות מאמצות אמהות בתקופת ההריון והלידה ומלוות אותן במשך שנה אחרי. ומאז  אני תומכת ומלווה באופן פרטני נשים שחוות דיכאון לאחר הלידה במסגרת הפרוייקט ומחוצה לו .

ככל שהתרחבה פעילותי, ככל שנפגשתי עם יותר נשים ושמעתי יותר סיפורים כך הלכה וגדלה הלמידה, הלכו  והתעצמו הרגשות ונולדה לה התובנה…ממש בלידה טבעית-הכי טבעית והיחידה – הטבעית  שהיתה לי .

התובנה שעלי להרחיב את תרומתי לקהילה בכללה על כל גווניה, במטרה :

  1. לשבור את קשר השתיקה בנושא.
  2. לשנות את הסטיגמות / הסטריאוטיפים.
  3. להגביר את המודעות לתסמינים של דיכאון אחרי לידה או בהריון, להתמודדויות, ולדרכי הטיפול.
  4. להדגיש את חשיבות התמיכה של המעגלים החברתיים הסובבים אשה החווה דיכאון לאחר הלידה (בןזוג, משפחה מורחבת,חברים, מקומות עבודה ).
  5. להבין את מה שמסתתר מ"אחורי הגלוי"  הקיים בחוויה שכזו : שזוהי ברכה , אות וסימן לשינוי שצריך לקרות בחיים.

מתוך המטרות שהועלו התפתח הרעיון של מונולוג המהווה הזדמנות לצופים ולצופות להתחבר להיחשף, להרגיש , להבין ולעשות.

ההצגה  "ברכת אביה", העוסקת בנושא דיכאון אחרי לידה, מספרת על אשה שחוותה זאת ונפגשת עם חברה המתמודדת עם המשבר. לצורך ההצגה נערך תחקיר ספרותי בנושא  וראיונות עם דמויות מהסיפור ואנשי מקצוע בתחום.

אורך ההצגה: 45 דקות ולאחריו דיון ומפגש עם שחקנית. כתיבה ובימוי: אלון מרגלית. ההצגה מיועדת לאנשי מקצוע מתחום ההריון והלידה/ פסיכולוגים / פסיכיאטרים /מועצות איזוריות/מרכזי הורות שונים/חוגי בית ועוד.כמו כן היא מומלצת מאוד לנשים וגברים כאחד.

עד עתה צפו בה קהלים מגוונים והתגובות והמשובים עשו את שלהם – והגיעו גם לתקשורת. ניתן לראות אותי וקטע מההצגה בסרט "היום שאחרי הלידה" ששודר בערוץ 2 (תראו מדקה 41).

אז אפשר לומר שמשהו מתחיל לזוז..

את לימור הכרתי בכנס שנערך בשנת 2009 בחיפה – הכנס נפתח בהצגה שלאחריה היא ניגשה אלי. לימור היתה ממוקדת ונחושה בהחלטתה לגייס אותי ולהשמיע את קולי ואני מודה לה על כך .

היום אני פותחת את הטור בפוסט הראשון, בבאים אשתף אתכן בכל התהליך שקדם להצגה…במשבר, בהתמודדות, בהחלמה, בעשיה ..במחשבות,ברגשות, באני מאמין שלי , בטיפים לשגרה קלה יותר, דרכי טיפול, סיפורים נוספים, ועוד.

אני מזמינה אתכן להושיט לי יד.. האם גם אתן מוכנות לשבור את קשר השתיקה?

שלכן, תמר

קצת עליי

הי, אני תמר קלר שקדי, תושבת הצפון, נשואה לנאור ואמא. הכל התחיל מהסיפור האישי שלי כאשר התמודדתי עם שני סבבים של סערת רגשות ודיכאון אחרי לידה שלישית או יותר מדויק ניתוח קיסרי שלישי. בזכות העזרה שקיבלתי מכל האנשים שסבבו אותי, זכיתי לחוויית החלמה ושיקום מבורכים. עם הזמן הלך וגבר הרצון לעזור לנשים ומשפחות נוספות כדי למנוע את הסבל הרב שאני עברתי ומזה 10 שנים שאני עוסקת בהעלאת מודעות, תמיכה והכוונה לנשים הריוניות, יולדות בני זוג ומשפחות אשר מתמודדות עם משבר רגשי או דיכאון אחרי לידה או דיכאון בהריון.

ערכת "Baby Steps"

אני נרגשת לשתף את הערכה הדיגיטלית במחיר מיוחד,
כי חשוב לי שתתחילי להרגיש טוב יותר כבר עכשיו

לפרטים נוספים

תמר ליוותה אותי בתקופה הכי קשה שחוויתי (אחרי שתי הפלות). הליווי שלה מסור, אכפתי, קשוב ועמוק, במהלכו גרמה לי להיפתח ולגעת בנקודות נוספות (ללא קשר ישיר להפלות, אך השפיעו על מצבי).אני מרגישה שבזכותה הצלחתי להתרומם מהמשבר ואפילו להעצים את עצמי. העצות והתובנות שלה תמיד איתי ולעזר בהמשך חיי! תודה לך וכיף לדעת שאת שם לתמוך כשצריך!

ג. כ ממשגב

תמר מקסימה, עוד פחות מ24 שעות מגיעה השנה החדשה ואיתה נפתחות דלתות חדשות.לפני שנסגרת דלת השנה הנוכחית אני רוצה להודות לך. להודות על הקשבה ותמיכה. על ייעוץ ורצון לעזור.  לא פגשתי אותך (עדיין) אבל דמותך מחזקת אותי מאוד. מאחלת שהשנה הבעל"ט תביא איתה רוחות טובות ובריאות.הסתכלות טובה ושמחה. רוגע ושלווה לגוף ולנפש.

ד.א   מחיפה

בואי נהיה בקשר

כל הזכויות שמורות ברכת אביה 2020